2 października 2018

"Nie odpuszczaj" Harlan Coben /przedpremierowo/


Wielkie sekrety i małe kłamstewka...

Harlan Coben jest jednym z moich ulubionych autorów i zaskakujące jest to, że autor na swoim koncie ma mnóstwo świetnych tytułów, a ja jak na razie zdążyłam przeczytać jakiejś pięć książek. Jego najnowsza powieść, która swoją premierę ma jutro, nosi tytuł "Nie odpuszczaj" i jest cholernie dobra. Autor precyzyjnie wodzi czytelnika za nos, wciąga w fabułę i nie pozwala odłożyć książki na bok, czyli właśnie tak brzmi przepis na literacki sukces. 

Piętnaście lat temu w Westbridge doszło do okropnej tragedii. Na torach kolejowych zostają odnalezione poszarpane ciała nastolatków - Leo i Diany. Te wydarzenia powodują, że życie wielu ludzi zatrzymuje się, w tym życie Napa - brata bliźniaka Leo, który po stracie ukochanego brata, utracił część siebie. W dodatku, w tą samą noc w niewyjaśnionych okolicznościach ginie dziewczyna Napa - Maura. 

Wydarzenia sprzed kilku lat kształtują życie Napa, który chcąc odkryć prawdę śmierci brata bliźniaka oraz odnaleźć swoją dziewczynę postanawia zostać policjantem. Lecz pomimo podejmowania wielu tropów wciąż nic nie wie, do czasu, aż w jego drzwiach pojawia się dwójka policjantów. Nap rozpaczliwie chce zrozumieć, co wydarzyło się tamtej nocy, po której utracił swoje życie. Nie ma odpowiedzi, a pytań jest coraz więcej - o dziewczynę, którą kochał, przyjaciół z dzieciństwa, o których myślał i znał, o opuszczoną bazę wojskową, i o Leo i Dianę... których śmierć skrywa tajemnicę dużo mroczniejszą, niż Nap przypuszczał. 

Harlan Coben to mistrz wciągających historii. Fabuła wciąga dosłownie już od pierwszych stron, a autor na każdym kroku wodzi czytelnika za nos, sprawiając, że sami nieświadomie wpadamy w jego pułapkę i nie możemy oderwać się od lektury. Historia, jaką stworzył Coben z początku zaczyna się dość tajemniczo i intrygująco, a z każdą kolejną stroną zaczyna się dziać coraz więcej, sprawiając, że czytelnik nie może wyjść z podziwu, z jaką precyzją Coben kieruje całą akcję. 

Bohaterowie książki są tak wyraziści, każdy z nich został wykreowany w niepowtarzalny sposób. Nie dość, że nie nudzą, to w dodatku są bardzo autentyczni w tym co robią. Coben zawsze kreuje bohaterów w taki sposób, że czytając mamy wrażenie, jakbyśmy znali ich od lat. Są interesujący, mają swoje wady, tajemnice, ale i zawsze dorzuci im poczucie humoru, czy jakiejś inne szczególne cechy. Nigdy nie idealizuje swoich postaci, każdy ma coś za uszami. Nasz główny bohater - Nap, to facet, który nie wie co to strach. Nie waha się przed niczym, uparcie dąży do celu, zdobywa wskazówki i tropy, łącząc je w spójną całość. Pomimo tragicznej przeszłości, nie traci chęci do życia, jest dobry, pomocny i wie, że nie zazna spokoju, dopóki nie odkryje prawdy. 

Na kartach powieści mamy do czynienia z prześladowaniem w internecie, autor pokazuje, jak takie bezpodstawne oczernianie powoduje tragiczne skutki ofiary takiej napaści. Uświadamia, że nawet ludzie, których kochamy i są nam najbliżsi potrafią najbardziej nas zranić i oszukać. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z kim mamy do czynienia, a ludzie, którzy mają jakiś sekret do ukrycia, zawsze znajdą sposób, by mroczne tajemnice nie wyszły na wierzch. 

"Nie odpuszczaj' to genialny i trzymający w napięciu thriller. Autor powraca do nas z taką petardą, że nie sposób pominąć ten tytuł. To obowiązkowa lektura tej jesieni. Fani autora z pewnością będą zadowoleni, a ci co chcą poznać twórczość Cobena, śmiało mogą zacząć od tego tytułu. 

Moja ocena 8/10⭐

Lubicie książki Cobena? Jaki jego tytuł lubicie najbardziej? Fani autora nie mogą nie sięgnąć po ten tytuł! :) 

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

  1. Jestem właśnie w trakcie lektury tej książki, więc wrócę do Ciebie kiedy będę już po jej przeczytaniu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale jestem zainteresowana tą powyższą. ;)
    Jools and her books

    OdpowiedzUsuń