14 maja 2018

"Zostań, a potem walcz" John Boyne


"Zostań, a potem walcz" - to książka, która od dnia premiery ciągle przewijała mi się przed oczami. Autor John Boyne zasłynął książką pod tytułem "Chłopiec w pasiastej piżamie", która doczekała się ekranizacji. Niedawno właśnie obejrzałam film przed przeczytaniem książki, co jak się domyślacie było bardzo złe. Niemniej jednak planuję sięgnąć po książkę, bo i tak dobrze przeżyć taką niezwykłą i zarazem smutną historię-jeszcze raz. 

Akcja książki rozpoczyna się w jednym z domów, w którym mieszka Alfie Summerfield. 28 lipca 1914 rok - to dzień dla niego bardzo ważny, bowiem wtedy chłopiec obchodzi swoje piąte urodziny. Wydawać, by się mogło, że to najszczęśliwszy dzień, jaki chłopiec sobie wymarzył. Jednak realia rzeczywistości uderzają w nich z wielką mocą. Wybuch I wojny światowej zniszczył ich poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Ojciec Alfiego pomimo obietnic, że nie pojedzie na front i nie opuści rodziny, następnego dnia łamię tę obietnicę i wyrusza na wojnę. Od tego momentu poczucie bezpieczeństwa rodziny Alfiego rozpada się jak domek z kart. Jego mama chcąc zapewnić byt rodzinie, łapie się każdej możliwej pracy, mało sypia i nie ma czasu na zaopiekowanie się swoim dzieckiem. Dlatego w głowie Alfiego rodzi się myśl, że on także musi pomóc mamie i postanawia iść do pracy, zaniedbując w tym czasie szkołę. Mieli nadzieję, że wojna nie będzie trwała długo. Mówili, że niedługo nadejdą święta, a ona się skończy, jednak tak się nie stało. Minęły cztery lata, a chłopiec nadal nie wie gdzie podziewa się jego ukochany ojciec, przestały nadchodzić listy od niego. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek Alfie dowiaduje się, że jego ojciec leży w szpitalu, w którym leczą chorych na nerwicę frontową. Chłopiec nie do końca zdaje sobie sprawę, co to takiego jest, ale podczas odwiedzin ojca, uświadamia sobie, że może go tam zostawić i postanawia za wszelką cenę - wykraść do ze szpitala. 

Historię poznajemy z perspektywy małego chłopca, któremu przyszło zmierzyć się z brutalną rzeczywistością wojny. Alfie nie jest jak inni chłopcy. Zamiast chodzić do szkoły i bawić się z przyjaciółmi, on musi chodzić do pracy, by pomóc mamie utrzymać dom, a także ma poczucie, że musi zastąpić nieobecność ojca, zajmując się codziennymi obowiązkami. Główny bohater książki, został przedstawiony jako mądry i rozsądny chłopiec, który imponował mi swoją postawą i zaradnością. Jego postawa jest godna podziwu, bowiem pokazuje nam swoją siłę i odwagę podczas trwania wojny. Podczas czytania często zastanawiałam się, jakbym to ja się zachowała w takiej sytuacji i doszłam do wniosku, że chyba nie poradziłabym sobie tak dobrze jak Alfie.

Autor książki oczami dziecka przedstawia nam, jakie myśli i uczucia towarzyszyły chłopcu w tak ciężkich chwilach. Uzmysławia nam, jak wojna wpłynęła na życie wielu ludzi, jak wiele rodzin rozdzieliła, a także przedstawia los żołnierzy, którzy po przeżyciu okropnych wydarzeń wojennych, musieli zmierzyć się z powrotem do normalności. Książka porusza wiele trudnych przeżyć bohaterów. Nie sądziłam, że aż tak się z nimi zżyję i będę śledziła z zapartym tchem ich losów. Ich wiara w to, że wygrają wojnę i ich duma, że mogą stanąć w obronie kraju napawała mnie ogromnym podziwem dla nich. 

Podsumowując "Zostań, a potem walcz" Johna Boyne to piękna, dająca nadzieję historia, którą polecam przeczytać każdemu. Autor pokazuje nam życie ludzi, którzy musieli  zostać i zmierzyć się z życiem, czekając na powrót swoich bliskich z wojny do domu. Dobrze napisana historia o rodzinie, odwadze, wojnie, a także o mierzeniu się z cierpieniem. Naprawdę polecam sięgnąć po ten tytuł i przeżyć razem z bohaterami książki tą piękną historię. 

Zamierzacie przeczytać "Zostań, a potem walcz" ? Lubicie czytać książki o tematyce wojennej? :) 

Za książkę dziękuje bardzo Wydawnictwu Replika.

22 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja również :) Cudowna historia, którą Ci polecam! :)

   Usuń
 2. Jestem jak najbardziej na tak. Lubię czasami przeczytać coś o tak ważnej tematyce. :)
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony lubię takie ksiażki, ale z drugiej boję się ich, bo mnie przerażają i później nie mogę spać. Myślę, że w końcu przeczytam i tę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest, aż taka straszna :) Zapewniam Cię. To naprawdę niezwykła historia :)

   Usuń
 4. Kojarzę tylko "Chłopca w pasiastej piżamie" i to nie książkę, a film :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam film "Chłopiec w pasiastej piżamie" i bardzo mi się podobał, może sięgnę po książki autora, bo lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka wojenna to nie jest coś, w co chciałabym się zagłębić w tej chwili, ale będę pamiętała o tym tytule...

  she__vvolf 🐺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta tematyka nie jest łatwa, ale myślę, że takie książki są potrzebne, żeby poznać historię i by o tym nie zapomnieć.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Lubię i cenię książki o tematyce wojennej, warto wiedzieć i warto pamiętać. Chłopca w pasiastej piżamie czytałam dawno, ale to jeden z tych tytułów, których nie sposób zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ja muszę koniecznie przeczytać pozostałe książki autora, nie sposób nie polubić go za takie niezwykłe historie.

   Usuń
 8. Chyba przeczytam tą książkę, bo może wywoływać łzy wzruszenia. Lubię tą tematykę.
  pozdrawiam, MÓJ BLOG♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, u mnie co prawda nie było łez, ale uważam, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam :) Pozdrawiam

   Usuń
 9. Zapowiada się całkiem ciekawie, jeszcze Twoja recenzja urzekła mnie na 100 %, bardzo dobrze piszesz:)
  Dodaję bloga do obserwowanych i liczę na rewanż.

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/05/przedpremierowo-moje-serce-w-dwoch.html

  OdpowiedzUsuń
 10. O! Bardzo mnie zainteresowałaś, jakoś mylnie sądziłam, że to raczej o wydarzeniach na wojnie i obawiałam się nadmiernej brutalności. Tutaj zapowiada się trudna, ale piękna i poruszająca opowieść walce dziecka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma drastycznych scen w niej, także śmiało możesz czytać :) Historia, jaką stworzył autor jest niezwykła i warto ją poznać :)

   Usuń