28 lipca 2017

"Życie jest piękne" - Natalia Murawska


Kiedy los zmusi Cię do zmierzenia się z najgorszym, zrozumiesz, że wszystko, czego pragniesz, to piękne życie...

 "Życie jest piękne" napisała dwudziestoletnia dziewczyna, która od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim, walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni. Jej marzeniem było wydanie tej o to książki, a wydawnictwo Novae Res wraz z Fundacją Mam marzenie  pomogło jej w spełnieniu tego marzenia. 


Główną bohaterką książki jest Cornelia, siedemnastolatka, która wiedzie normalne życie. Ma przyjaciółkę, z którą spędza mnóstwo wolnego czasu, traktują się wzajemnie jak siostry, w ciężkim chwilach są dla siebie największym wsparciem. Cornelii niczego do szczęścia nie brakuje, ma wspierającą rodzinę, plany na przyszłość, marzenia, które pragnie spełnić. Jedynie brakuje jej w życiu prawdziwej miłości, ale wie, że na taką musi poczekać. Wszystko w jej życiu ulegnie zmianie, za sprawą jednego okropnego słowa BIAŁACZKA. Od jakiegoś czasu dziewczyna czuła się bardzo zmęczona, miewała bóle głowy, a nawet w szkole pociekła jej krew z nosa, więc mama zabrała ją do szpitala na badania i tam Cornelia usłyszała te słowa. Od tego momentu będzie zmuszona o podjęcie trudnej walki o swoje pragnienia. 

Rozdziały w książce są również prowadzone przez najlepszą przyjaciółkę Cornelii - Natalie, która z pozoru wydaje się silną, przebojową flirciarą i ma wszystko za nic. Opanowała do perfekcji zakładania maski obojętności i wcielanie się w role, które inni jej przypisywali. Natalie przeżyła w swoim życiu wiele złego. Opuścił ją ojciec, który nawet nie chce płacić alimentów i matka, która po jego odejściu popadła w depresję i nie potrafi normalnie funkcjonować, a co za tym idzie zająć się swoją córeczką. Więc dziewczyna musi radzić sobie sama w życiu. Jednak ile można udawać, że samotność i samodzielne działanie jest dobrym rozwiązaniem, gdy można dzielić z kimś ten los. Natalie nie dopuszczała do siebie takiej myśli, nie znała własnej wartości. Skrycie marzyła o kimś, kto zobaczy jej prawdziwe ja i ją pokocha, taką jaka jest. Jedna  niewłaściwa decyzja sprawi, że będzie musiała zmienić całe swoje życie. 

"Gdy wszystko runie, gdy los zada cios, możesz się poddać i czekać na nieuniknione. Możesz też podjąć walkę i dostrzec, że każda chwila twojego życia jest darem. Wybór należy do ciebie."

Bardzo, ale to bardzo przypadł mi do gustu styl pisania autorki. Każda strona była przesiąknięta niezwykłą mądrością i emocjami, jakie autorka chciała nam przekazać. Ja nie czytałam tej historii, ja ją przeżywałam całą sobą. Dawno nie spotkałam książki, która zawiera tyle mądrych i wartych zapamiętania cytatów, które ma się ochotę czytać i czytać i tylko czerpać z nich mądrość. 

Główne bohaterki: Cornelia i Natalie będą musiały zmierzyć się z okrutnym losem, jakie zgotowało im życie. Obie przekonają się, że nie każda sytuacja daje możliwość takiego wyboru, jaki by się chciało mieć. Jednak pomimo trudnych sytuacji, jakie na nie czychają, stopniowo zrozumieją, że w każdym momencie warto cieszyć się z życia i czerpać z niego, to co najpiękniejsze, bo nic nie jest nam dane na zawsze. 

Gorąco polecam wam tę powieść. Fabuła przesycona jest szczerą, madrą i bardzo wzruszającą historią dziewczyn, które po wielu trudach życia zrozumiały, że życie jest piękne. Pomimo burz, wzlotów i upadków, każdy zasługuje na piękne życie, które nie zawsze jest sprawiedliwe, ale tylko od nas zależy jak będzie ono wyglądało. Ta książka zmusza do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem. Można z niej wiele wyciagnąć, a mianowicie to, że każdy z nas ma jedno życie i należy je przeżyć tak, jakby jutra miało nie być, a każda przeżyta przez nas chwila ma być przesycona czystą radością i szczęściem, a także z przekonaniem, że każde życie jest piękne. Dlatego doceńcie to co macie w koło siebie  i cieszcie się chwilą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdą te gorsze chwile, które zmuszą nas do walki o lepsze życie. 

Moja ocena 10/10!
Oby było więcej takich mądrych młodzieżówek. :)
Serdecznie Wam ją polecam. Nie tylko tym młodszym, ale i starszym czytelniko. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. 


4 komentarze:

 1. Jejku, zapowiada się cudowna książka wyzwalająca mnóstwo emocji. z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się cudownie, to historia taka jak lubię. Na dodatek bohaterki mają piękne imiona. Chcę popłakać, na pewno przeczytam.
  Pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że rzeczywiście warto sięgnąć po ten tytuł :)
  justmajka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się świetnie. Od czasu do czasu przyda się przeczytać książkę, ktora skłania do refleksji.

  Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
  M.
  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń