10 maja 2017

"Niepokorni" - Natalia Płonka
"Nie chcę, żeby moja pasja była obowiązkiem, chce ją zachować dla siebie i realizować ją codziennie z nowym zapałem, a nie stałym znużeniem." 

Dwie dziewczyny, trzech chłopaków i czas, kiedy wszystko jest jeszcze "pierwsze" - pierwsze miłości, pierwsze pocałunki, pierwszy alkohol i pierwsze prawdziwe pożegnania. Niepokorni to historia dojrzewania piątki młodych ludzi, pełna emocji i dramatów. Miłość zdrada, przyjaźń i samotność, nadzieja i rozpacz. Książka pokazuje prawdziwe życie nastolatków - ktoś się właśnie zakochuje, ktoś dopiero co odkrywa własną indywidualność, ktoś inny nie wytrzymuje napięcia... Dojrzewanie okazuje się niełatwe, jak bowiem przekonują się bohaterowie powieści polega na tym, by potrafić "sprzeciwić się swoim demonom". 


Książka Natalii Płonki "Niepokorni" to literatura młodzieżowa. Wydawało mi się po opisie, że otrzymam lekką, przyjemną lekturę o perypetiach nastolatków w liceum, ich zmagania z okresem dojrzewania, kiedy to pierwszy raz się zakochują, zawierają nowe przyjaźnie, czy pierwszy raz upijają się alkoholem. To co otrzymałam od lektury to dość niespodziewaną wędrówkę w głąb duszy młodego człowieka. Jego rozterki życiowe, cele, sens życia i ambicje stawiane sobie samemu. Autorka w prosty sposób przekazuje nam czytelnikom, jakie dojrzewanie jest trudne i wymaga wielu wysiłku. Ja sama jestem jeszcze nastolatką przeżywającą czasy licealne i okres dojrzewania, dlatego ta książka była dla mnie idealną lekturą. 

Bohaterowie w książce są świetnie wykreowani. Dwie przyjaciółki Camille i Viviane dzień w dzień spotykają się przy grobie Jima Morrisona i tam dyskutują o problemach jakie im towarzyszą i nurtują je. Dziewczyny są ze sobą bardzo zżyte, powierzają sobie nawzajem swoje sekrety, ufają sobie i czują się wobec siebie niemal jak siostry. Gdy pewnego dnia na cmentarzu spotykają trzech chłopaków, ci wkraczają w ich życie i zmieniąją ich relację, która wydawać się mogła taka idealna. Pierre jest zakochany w muzyce, Marcel jest bardzo skryty w sobie i małomówny, a Philippe to chłopak, który należy do najbardziej popularnej grupy w szkole. Między tą grupą młodych ludzi narodzi się nic porozumienia, która połączy całą piątkę w piękną przyjaźń, która da im wszystkim chwilę wytchnienia i nie będą się czuli tak samotni. Kiedy jednak Camille poczuje coś  więcej do Philippe, to zrozpaczona i dotknięta opuszczeniem przez najbliższą przyjaciółkę Viviane popadnie w depresję, a jej sekrety ujrzą światło dzienne. 

"Chciał być sobą - a taki mógł być tylko we własnym towarzystwie."

"Niepokorni" to opowieść o trudzie dojrzewania. O problemach jakie może zgotować okrutny los, nie pozostawiając w nas iskierki nadziei na lepsze jutro. Natalia Płonka poruszyła w książce wiele istotnych, ale jakże niełatwych do oswojenia tematów między innymi: śmierć, zaburzenia odżywiania czy rozpad rodziny. A to tylko namiastka problemów z jakimi musieli się zmierzyć młodzi ludzie. To niesamowicie dobra, ale ciężka w odbiorze lektura. Ale mimo wszystko polecam sięgnąć po tę pozycję. Bardzo zżyłam się z jedną z głównych bohaterek. A była to Vivienne. Kibicowałam jej do samego końca. Dziewczyna musiała zmierzyć się z tyloma trudnościami w życiu, że okropnie było mi jej żal i współczułam jej. Brak akceptacji ze strony matki, nieodwzajemniona miłość i utrata najlepszej przyjaciółki sprawiły, że Vivienne zaczęła pogłębiać się w rozpaczy i spowodowała utratę kontroli nad własnym życiem.

To dobra i warta polecenia książka! 

Moja ocena: 7/10 / Autorka: Natalia Płonka / Oryginalny tytuł: Niepokorni / Gatunek: Literatura młodzieżowa / Data premiery: 28.02.2017 / Wydawnictwo: Novae Res 

Za egz. książki dziękuje bardzo wydawnictwu: Novae Res.

8 komentarzy:

 1. Tak, tak, tak. Zdecydowanie jestem na tak i chcę przeczytać tę książkę. Na ddoatek dałaś jej wysoką ocenę. Świetna recenzja. :)
  Pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) Mam nadzieje, że książka Ci się spodoba :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Warta przeczytania, zdecydowanie polecam! :)

   Usuń
 3. Gdy będę miała ochotę na tego typu poważniejsze książki to będę o niej pamiętać. Narazie potrzebny jest mi inny typ literatury.:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się zaciekawiona, będę mieć na uwadze! ♥

  Pozdrawiam. ♥
  nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale jestem jej ogromnie ciekawa! :)

  Buziaki, Skryta Książka

  OdpowiedzUsuń
 6. Choć to książka młodzieżowa o dorastaniu nastolatków, to myślę, że mogłaby mi się spodobać, tym bardziej, że sama jeszcze niedawno byłam nastolatką :) Może nawet polubiłabym bohaterów :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń